Beveiligen van gebouwenPremium

Persoonlijke beschermingsmiddelen tegen kwartsstof

pbmWanneer de organisatorische en collectieve maatregelen onvoldoende blijken, moeten persoonlijke beschermingsmiddelen (PBM) worden voorzien. De belangrijkste zijn de juiste ademhalingsbescherming – die op de correcte manier wordt opgezet – en een stofdichte wegwerpoverall.

Ademhalingsbescherming

stofmasker
Een masker met twee filters biedt een meerwaarde omdat uitademen dan gemakkelijk gaat

Om extra beschermd te zijn tegen kwartsstof, zijn er verschillende maskers mogelijk. Indien de blootstelling beperkt zal zijn (lage concentraties), volstaat een filterend wegwerpmasker FFP3, bij voorkeur uitgerust met een uitademventiel. Ook een masker met twee filters is een meerwaarde, want op die manier gaat het inademen gemakkelijker. Wordt een hogere blootstelling ver­moed, dan wordt beter ge­kozen voor een volgelaatsmasker met filterende pa­tronen P3, of eventueel zelfs voor een isolerend masker met luchttoevoer.

Het is uitermate be­langrijk dat de werknemer de ademhalingsbescherming cor­rect kan op­zetten. Dat wordt aangeleerd tijdens de verplichte opleiding. Voor een goeie pasvorm van het masker is ook gezichtsbeharing afgeraden.

De ademhalingsbescherming wordt idealiter op tijd en stond vervangen. Want als het masker lang wordt gedragen, raakt de filter verzadigd en zullen de fijnste deeltjes niet meer grondig worden gefilterd. De filter moet dan ook regelmatig worden gecontroleerd op beschadiging en op een eventuele overschrijding van de vervaldatum. De gebruiker kan echter zelf ook merken wanneer zijn masker aan vervanging toe is. Mogelijke aanwijzingen zijn: een ver­hoogde inademweerstand, het vochtig wor­den van de binnenzijde, kleurverandering van de binnenzijde, en geur- of smaakverandering.

Stofdichte wegwerpoverall

Wanneer er mogelijks grote concentraties kwartsstof zullen vrijkomen tijdens werkzaamheden, is het zeker aangeraden om een stofdichte weg­werpoverall te dragen. Die overall is gemaakt van een fijn geweven materiaal dat voorkomt dat het stof wordt geabsorbeerd.

Achteraf dient het uittrekken van de overall wel steeds afrollend te gebeuren. En pas wanneer de overall uit is, mag de ademhalingsbescherming worden afgenomen.

Andere PBM

Natuurlijk moet er ook nog steeds aandacht zijn voor de andere mogelijke gevaren op de werf. Een krasvrije veiligheidsbril en een veiligheidshelm zijn dan ook geen overbodige luxe, maar het is vooral belangrijk om goeie gehoorbescherming te voorzien. Wanneer bouwmaterialen nat worden ver­zaagd, gaat het geluidsniveau van de machines immers de hoogte in door de watercirculatiepomp en de afzuiginstallatie.

Wat heb je nodig

Krijg GRATIS toegang tot het artikel
of
Proef ons gratis!Word één maand gratis premium partner en ontdek alle unieke voordelen die wij u te bieden hebben.
  • checkwekelijkse newsletter met nieuws uit uw vakbranche
  • checkdigitale toegang tot 35 vakbladen en financiële sectoroverzichten
  • checkuw bedrijfsnieuws op een selectie van vakwebsites
  • checkmaximale zichtbaarheid voor uw bedrijf
Heeft u al een abonnement? 
Geschreven door Lien Goethals1 juli 2020

Gerelateerde artikels

“Oplossing nodig voor negatieve injectieprijzen”

Dirk Van Steenlandt, nationaal voorzitter van Nelectra, de federatie voor de elektrosector, trekt aan de alarmbel: “Installateurs hebben klanten jarenlang overtuigd om te investeren in zonnepanelen. Vervolgens verdween de terugdraaiende teller, werd

SPIE verzorgt 4 jaar onderhoud Siemens Huizingen

De tekst beschrijft de opkomst van digitalisering binnen de economie en de impact hiervan op de manier waarop bedrijven opereren en klanten bedienen. De snelle ontwikkeling van technologieën heeft geleid tot een verschuiving naar online winkelen, remote werken en digitaal betalen. Bedrijven die niet meegaan in deze trend lopen het risico achter te blijven en klanten te verliezen aan concurrenten die wel investeren in digitale oplossingen. Het belang van een sterke online aanwezigheid en het creëren van een naadloze digitale ervaring voor klanten wordt benadrukt.

Nieuw productieconcept voor grootschalige maatwerktoepassing zonnefolie

De Nederlandse onafhankelijke onderzoeksorganisatie TNO heeft voor het eerst publiekelijk de Mass Customisation Line gedemonstreerd: een door TNO bedachte onderzoekslijn die maatwerk en grootschalige toepassing van flexibele zonnefolies mogelijk maak

“Wees niet bang voor innovatie”

“EnergyVille is een grote schatkist, maar die staat nog op een kier.” Zo omschrijft Bram De Wispelaere, sinds september general manager, de onderzoekinstelling op Thor Park in Genk. Achter die kier schuilt een compleet mini-energielandschap: labo’s v

Print Magazine

Recente Editie
05 december 2025

Nu lezen

Ontdek de nieuwste editie van ons magazine, boordevol inspirerende artikelen, diepgaande inzichten en prachtige visuals. Laat je meenemen op een reis door de meest actuele onderwerpen en verhalen die je niet wilt missen.

In dit magazine